Sprzęgła Volvo

Volvo to marka samochodów produkowanych przez szwedzki koncern Volvo Car Corporation.

Historia marki sięga lat 30 XX wieku. Dokładnie 14 kwietnia 1927 roku zaprezentowano pierwszy samochód w historii koncernu – Volvo OV4. Samochód wyposażony był w czterocylindrowy silnik o pojemności 1.9 litra i mocy 28 KM. Poprzez nadwozie typu kabriolet auto nie było tak popularne, jak można było się spodziewać. Mimo wszystko precyzja z jaką stworzono auto została doceniona przez wielu kierowców. W przyszłych latach to właśnie szczegółowość wraz z wysoką jakością wykonania oraz zaawansowanymi technologiami miały być symbolem rozpoznawalnym Volvo.

Dwa lata później Szwedzi zaprezentowali Volvo PV651 – pierwsze auto z chłodzonym sześciocylindrowym silnikiem. Samochód wyposażony był w hydrauliczne hamulce oraz posiadało zsynchronizowaną skrzynię biegów. Wbrew początkowym informacjom model PV651 nie został wyposażony w ten sam silnik co OV4. Pod maską PV651 pracował silnik o pojemności trzech litrów i 55 koniach mechanicznych mocy.

Prawdziwym hitem okazało się dopiero Volvo PV444, które swego czasu stanowiło najpopularniejsze auto w Szwecji. Benzynowy silnik 1.4 litra generujący moc z rzędu 40 koni mechanicznych w połączeniu z niewielką ceną, którą w momencie sprzedaży ustalono na 4800 koron sprawiły, że wielu kierowców zainteresowało się tym właśnie modelem. Łącznie sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy tego modelu, a w niektórych momentach na samochód trzeba było czekać nawet rok.

Aktualnie samochody Volvo są synonimem luksusu i bezpieczeństwa. Liczne systemy aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa stosowane w pojazdach marki są wzorem do naśladowania dla wielu czołowych producentów samochodowych. To właśnie Volvo odpowiedzialne jest za wymyślenie trzypunktowych pasów bezpieczeństwa czy poduszki powietrznej dla pieszego. Ponadto nieustanne innowacyjne prace w centrach logistyczno-badawczych sprawiają, że samochody Volvo mogą pochwalić się niskim poziomem awaryjności. Niektóre podzespoły jak choćby sprzęgła do Volvo doskonale sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach. Podobnie jest w przypadku wielu pozostałych części Volvo. Generalnie podzespoły do szwedzkich samochodów są niezwykle popularne na rynku części zamiennych, przez co nie ma problemu z ich niezwłocznym zakupem.

2 komentarze

  1. Nie ma chyba takich podzespołów w samochodach Volvo, które można by nazwać nieudanymi. Jedyne co można zrobić nie tak, to zamontowanie ich w nieodpowiedni sposób.

  2. Dlatego w takich przypadkach lepiej jest skorzystać z autoryzowanego serwisu, a nie z pierwszego lepszego warsztatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *