Co to jest wysprzęglik i kiedy należy go wymienić?

Sprzęgło samochodowe to element umożliwiający przekazywanie napędu z silnika do skrzyni biegów, co umożliwia płynne ruszanie pojazdem z miejsca, zmianę biegów podczas jazdy oraz możliwość zatrzymania się bez konieczności wyłączania i „dławienia” silnika. W obecnie produkowanych samochodach system sterowania sprzęgłem za pomocą tradycyjnej linki zastąpiony został systemem hydraulicznym. Podstawowymi elementami tego systemu są pompa sprzęgła oraz wysprzęglik. W dzisiejszym artykule skupimy się na wysprzęgliku – sprawdźmy czym jest, jakie pełni funkcje oraz kiedy należy go wymienić.

Wysprzęglik centralny to niezwykle ważny element sprzęgła. Zasada jego działania i współpracy z pompą sprzęgła jest wbrew pozorom prosta – pompa sprzęgła składa się z tłoczka połączonego z pedałem, który na skutek jego wciśnięcia przesuwa się w korpusie pompy, wytwarzając odpowiednie ciśnienie. Ciśnienie hydrauliczne pozwala na przesunięcie tarczy sprzęgła w celu rozłączenia lub połączenia napędu. Łączy on w sobie zalety łożyska wysprzęglającego i siłownika hydraulicznego.

Kiedy wymienić wysprzęglik?

Z czasem elementy tłoczka ulegają wytarciu i dochodzi wówczas do powstawania nieszczelności, wycieków płynu i nieprawidłowej pracy sprzęgła. W takiej sytuacji należy uszkodzony wysprzęglik wymienić na nowy. Specjaliści branży motoryzacyjnej zalecają również wymianę wysprzęglika przy każdorazowej wymianie sprzęgła – daje nam to wówczas pewność, że cały zespół sprzęgła będzie funkcjonował prawidłowo.

Wymiana wysprzęglika nie jest trudną czynnością i polega na rozłączenia przewodu hydraulicznego dochodzącego do niego oraz zdemontowanie zepsutej części, poprzez odkręcenie wysprzęglika od obudowy skrzyni biegów. Montaż nowej części polega na przykręceniu jej do obudowy przekładni i podłączeniu przewodu ciśnieniowego. Ostatnią rzeczą – a jednocześnie bardzo istotną – jest odpowietrzenie układy hydraulicznego, nie zapominając o uzupełnieniu płynu hydraulicznego do odpowiedniego poziomu w zbiorniczku wyrównawczym.

1 Komentarz

  1. Często zdarzało się, że mechanicy źle dokręcali mi wysprzęglik, teraz serwisuję samochód tylko w Auto Serwis Wadowicka (Kraków) wysprzęglik wymienili bez żadnych problemów czy uszkodzeń części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *