Wymiana pompy sprzęgła

Wymiana pompy sprzęgła

Poniższy poradnik wyjaśni Wam jak przebiega wymiana pompy sprzęgła. Pamiętajcie, że sprzęgło uruchamiane jest hydraulicznie, za pomocą pompki przy pedale sprzęgła. Proponowane przez nas porady pomogą wam samodzielnie wymienić pompę sprzęgła. Unikniecie dzięki temu wydatków związanych z usługą warsztatową. 

Pamiętajcie, że każdy wyciek, który się pojawi, wskazuje na konieczność wymiany tego podzespołu. Co będzie wam potrzebne do wymiany pompy sprzęgła?

  • Pompa sprzęgła
  • Płyn hamulcowy
  • Klucz płaski 10, oczkowy 10
  • Śrubokręt gwiazdkowy
  • Drut
  • Słoik
  • Lampa

Wymiana pompy sprzęgła

Pracę powinniście rozpocząć od zdjęcia osłony, która znajduje się bezpośrednio pod kolumną kierownicy. Nie jest to konieczne, jednak bez osłony będziecie mieć znacznie lepszy dostęp i większą widoczność w trakcie pracy. Pompka znajduje się przy pedale sprzęgła; musicie wykręcić dwie śruby za pomocą klucza 10. Otwieracie przednią maskę i szukacie przewodu doprowadzającego płyn do pompy sprzęgła – należy spuścić odrobinę płynu hamulcowego ze zbiorniczka i dopiero wtedy odpiąć wężyk. Przewód zastępujecie gumowym wężykiem, co pozwoli wam zabezpieczyć się przed wypłynięciem całego płynu hamulcowego. Następnie wypinacie wiązki przewodów przy pompie i przystępujecie do demontażu pompy – należy ją przesuwać minimalnie na dół na mocowaniach i zdjąć z blacy mocującej oraz pedału sprzęgła.

Trzeba także zdjąć ze starej pompy gąbkę uszczelniającą i górny przewód. Przed montażem nowej pompy warto wkręcić wkręty w pompę w celu wyrobienia gwintu – będzie wam po prostu o wiele łatwiej w trakcie montażu. Dalej zakładacie uszczelkę na nową pompę, usuwacie zatyczki zabezpieczające, mocujecie sprężynkę odciągającą pedał sprzęgła i montujecie górny przewód pompy. Składacie wszystko w odwrotnej kolejności. Pozostaje tylko odpowietrzyć układ pompując pedałem sprzęgła. Musimy odbezpieczyć najpierw odpowietrznik. Znajduje się on na skrzyni biegów, pod gumową osłoną.

1 Komentarz

  1. Dzięki za poradnik, właśnie tego szukałem! Wszystkie narzędzia potrzebne do tego mam, więc nie zostało nic innego jak działać! Proces wymiany nie wydaje się być bardzo skomplikowany, więc nie zostało nic innego jak działać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *