Objawy uszkodzenia pompy sprzęgła

Pompa sprzęgła to jeden z najważniejszych elementów sprzęgła, czyli newralgicznej części układu przenoszenia napędu. Pompa sprzęgła jest częścią eksploatacyjną czyli taką, która z czasem wymaga wymiany na nową. Spora część kierowców nie wie jednak jakie symptomy świadczą o jej awarii oraz na czym właściwie polega jej wymiana.

Pompa sprzęgła składa się z tłoczka połączonego z pedałem, który przesuwa się w jej korpusie przyczyniając się do tworzenia ciśnienia popychającego wysprzęglik przy skrzyni biegów. Wraz z postępem eksploatacji uszczelnienia tłoczka pompy wycierają się, przez co powstawać mogą nieszczelności, a układ może ulegać zapowietrzeniu. W takich warunkach sprzęgło nie ma prawa pracować poprawnie, konieczna jest wówczas wymiana pompy sprzęgła i w zależności od typu pojazdu może przebiegać na różne sposoby.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy pompa sprzęgła jest winowajcą awarii sprawdźmy w pierwszej kolejności z którego miejsca dochodzi do wycieku płynu hydraulicznego. Jeżeli wyciek ma miejsce w okolicach pedału sprzęgła, a płyn pojawia się na dywaniku samochodowym pod pedałem, możemy twierdzić, że winowajcą jest pompa. W sytuacji, gdy dochodzi do wycieku w okolicy skrzyni winny jest wysprzęglik.

Wymiana pompy nie jest trudna, jednak zaleca się powierzać to zadanie specjalistom, ponieważ wymaga odłączenia przewodu ciśnieniowego i demontażu pompy z układu. Musimy wiedzieć, że pompa sprzęgła położona jest przy pedale sprzęgła i w niektórych przypadkach konieczny może być demontaż deski rozdzielczej oraz jej elementów.

Montaż nowej pompy sprzęgła polega na przykręceniu jej w miejsce starego elementu i podłączeniu przewodu ciśnieniowego. Po wszystkim mechanik odpowietrza układ hydrauliczny i uzupełnia płyn hydrauliczny w zbiorniku wyrównawczym do odpowiedniego poziomu.

Wszelkich niepokojących objawów nie należy bagatelizować, gdyż awarie te mogą doprowadzić do zapowietrzenia i uszkodzenia układu hamulcowego, a tym samym do utraty możliwości hamowania i reagowania na trasie.

1 Komentarz

  1. Czy może być że pompa sprzęgła nie cieknie,a jest niesprawna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *