Sprzęgła SAAB

Saab to szwedzki producent samochodowy działający na rynku motoryzacyjnym od 1937 roku. Początkowo firma działała jako szwedzki koncern lotniczy. 19 grudnia 2011 roku w związku z coraz gorszą sytuacją finansową szefostwo Saaba postanowiło ogłosić upadłość.

Po zakończeniu II Wojny Światowej zakończyły się zamówienia wojskowe, w związku z czym kierownictwo szwedzkiej firmy postanowiło stworzyć dochodowy dział nazwany Saab Automobile AB, który zajął się produkcją samochodów osobowych. W roku 1969 Saab połączył się ze szwedzkim producentem samochodów ciężarowych Scania i koncern pod nazwą Saab-Scania działa nieprzerwanie do 1995 roku. W 2000 roku jedynym właścicielem marki Saab zostało General Motors. W grudniu 2011 roku w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu złożono wniosek o ogłoszenie bankructwa co sprawiło, że marka Saab przeszła do historii.

Co ciekawe, tuż po ogłoszeniu bankructwa szwedzkie salony Saaba przeżyły prawdziwe oblężenie. Prawdopodobnie wiązało się to z odnotowaniem w przyszłości zysków, gdyż Saaby, które jako ostatnie opuściły linie produkcyjne mogą być za niedługo warte o wiele więcej niż w momencie sprzedaży. W 2012 roku firma NEVS (National Electric Vehicle Sweden) postanowiła reaktywować markę. Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży już jesienią 2013 roku elektrycznego Saaba 9-3 szwedzki producent powraca do czynnego uczestniczenia w rynku motoryzacyjnym.

Samochody Saaba od zawsze uważane były za bezpieczne i niezawodne pojazdy. Ich głównymi atutami były przede wszystkim doskonałe silniki diesla oraz nie posiadająca skłonności do korozji blacha. Niemal wszystkie części Saab wykorzystywane w produkcji tych szwedzkich pojazdów charakteryzowały się wysoką wytrzymałością i precyzją wykonania. Wśród nich można wyróżnić doskonałe amortyzatory oraz sprzęgła Saab, które skutecznie przenosiły moc na koła pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *