Sprzęgła Opel

Koncern Opla założony w 1862 roku jest jednym z najstarszych, współcześnie działających przedsiębiorstw motoryzacyjnych. Od 1899 roku nieustannie do dnia dzisiejszego pod marką Opla tworzone są wysokiej jakości samochody eksportowane do wielu krajów całego świata.

Co ciekawe historia firmy zaczyna się od produkcji maszyn do szycia. To właśnie w 1862 roku Adam Opel, czyli założyciel koncernu zaprojektował pierwszą maszynę do szycia. W niedługim czasie firma Opel stała się jednym z głównych światowych przedsiębiorstw produkujących maszyny do szycia. Pozycja firmy okazała się na tyle stabilna, że w 1884 roku Adam Opel zainteresował się biznesem rowerowym. Owocem tych działań było stworzenie pierwszego roweru już dwa lata później. Po śmierci założyciela biznes przejęli jego synowie, którzy byli zauroczeni nowoczesnymi technologiami postanowili zainteresować się wkroczeniem do branży motoryzacyjnej.

W 1899 roku zaprezentowano Opel-Patent-MotorWagen System Luzmann, który był w całości ręcznie wykonany. Generował on moc 3.5 KM co umożliwiło rozwijanie maksymalnej prędkości z rzędu 20 km/h. Łącznie stworzono zaledwie 11 egzemplarzy tego modelu. Od tego czasu Opel tworzył coraz lepsze, odpowiadające potrzebom klientów rynku samochody. W 1929 roku rodzina Opel zdecydowała się sprzedać większościowy pakiet akcji potężnemu, amerykańskiemu koncernowi General Motors. Łączna kwota transakcji przekroczyła 33 miliony dolarów.

Do najbardziej rozpoznawalnych modeli Opla należą bez wątpienia Opel Astra, Opel Corsa, Opel Zafira, Opel Vectra oraz Opel Insignia. Dzięki fabryce w Gliwicach Opel bliski jest również wielu polskim kierowcom. Auta wspomnianego producenta nabywane są w Polsce głównie dzięki niskim kosztom zakupu oraz utrzymania. Ponadto także części zamienne do Opla, a zwłaszcza tych starszych modeli nie należą do najdroższych. Wyjątek mogą stanowić sprzęgła do Opla, ale ten element układu przeniesienia mocy jest jednym z najdroższych podzespołów niezależnie od marki samochodu. Obecnie niemiecki koncern przechodzi spore problemy finansowe, ale wraz z wyborem nowego prezesa sytuacja ta ma ulec zmianie do 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *