Sprzęgła Exedy

Exedy Corporation jest japońskim producentem sprzęgieł. Zajmuje się zarówno wytwarzaniem sprzęgieł dla samochodów codziennego użytku jak i dla modeli sportowych. Ich sprzęgła przeznaczone są na rynek pierwszego montażu. Sprzęgła Exedy są produkowane dla trzech linii. Dwie z nich przeznaczone są dla aut typowo sportowych. Trzecia seria przeznaczona jest na rynek standardowy:

exedy logoLINIA SPRZĘGIEŁ SPORTOWYCH „NORMAL SERIES”

Jest przeznaczona dla dynamicznej jazdy. Sprzęgła te sprawdzają się przy wyścigach aut seryjnych. Swoje zastosowanie mają często w rajdach typu trial. Normal series w swojej ofercie ma dwa sprzęgła: Exedy Stage 1 oraz Exedy Stage 2. Pierwsze z nich jest sprzęgłem typowo wyczynowym. Posiada tarczę z organicznego materiału frykcyjnego, odpornego na uślizgi i uszkodzenia. Dzięki wzmocnionemu dociskowi Exedy Stage 1 jest bardziej wytrzymały. Sprężyna tego sprzęgła posiada również sprężyny tłumiące, które redukują wstrząsy układu przeniesienia napędu. Drugi wynalazek tej serii to sprzęgło Exedy Stage 2. Te sprzęgła są skierowane dla pojazdów o wysoko zmodyfikowanych silnikach. Wykonane są z cerametalicznego materiału. Dzięki zamontowanym sprężynom tłumiącym chroniona jest również skrzynia biegów.

LINIA SPRZĘGIEŁ SPORTOWYCH „HYPER SERIES”

Sprzęgła klasy Exedy Hyper Series to produkty przeznaczone dla miłośników ekstremalnej motoryzacji. W tej serii jest kilka produktów. Jednym z nich jest popularny w tej klasie Hyper Carbon D-Core Single, którego celem jest osiągnięcie komfortu i łatwości operowania. Głównym założeniem tej serii jest pochłanianie hałasu i wibracji pochodzących z silnika, wału napędowego i mechanizmu różnicowego. System ten zaprojektowano, aby chronić układ napędowy pojazdu poprzez absorbowanie i rozpraszanie sił napędowych. Najlepiej sprawdza się w pojazdach z sześciobiegową skrzynią biegów. Inne produkty z tej serii to sprzęgła: Hyper Carbon D-Core Twin, Hyper Carbon Single Solid, a także Hyper Carbon Multi Solid Twin i Triple.

LINIA ORYGINALNYCH SPRZĘGIEŁ STANDARDOWYCH EXEDY

Seria produktów S-Type dedykowana jest zarówno dla aut użytkowanych na co dzień, jak i wyścigowych. Są one również montowane w autach rajdowych, gdzie wymagana jest zdolność do przenoszenia dużych momentów obrotowych i odporność na ciepło. Ponadto sprzęgła Exedy są więc bardzo znane i cenione na ogólnoświatowym rynku części zamiennych. Sprzęgła Exedy montowane są głównie w japońskich markach: Lexus, Toyota, Honda, Nissan, Mazda, Suzuki, Subaru czy Mitsubishi. Znajdziemy je również w wybranych amerykańskich i europejskich samochodach.