Sprzęgła Ford

Ford Motor Company to koncern motoryzacyjny założony w 1903 roku przez Henrego Forda w miejscowości Detroit (Stany Zjednoczone). Współcześnie wraz z logiem Forda produkowane są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, pojazdy oraz maszyny rolnicze.

Za oficjalną datę powstania firmy uznaje się rok 1903. W 1904 roku otworzono już pierwszą zagraniczną fabrykę w Kanadzie, gdzie do dnia dzisiejszego produkowanych jest wiele modeli Forda. W roku 1908 zaprezentowano model Forda T. W kolejnych latach dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej jego produkcja, a co za tym idzie cena stawały się coraz niższe dzięki czemu na jego zakup mogli pozwalać sobie również ludzie o średnim poziomie dochodów. Łącznie stworzono ponad 15 milionów egzemplarzy, a produkcja została zakończona w 1928 roku. Następnie zaprezentowano równie udanego Forda Model A, którego sprzedano około 4,3 miliona egzemplarzy. W trakcie Drugiej Wojny Światowej specjalnie na potrzeby wojska stworzono i produkowano model Ford GPW.

Po wojnie nastąpił prawdziwy rozkwit amerykańskiego przedsiębiorstwa. Pierwszym prawdziwie przełomowym modelem Forda okazał się Ford Falcon, którego zaprezentowano w 1960 roku. Był to pierwszy amerykański, powojenny kompakt, który pod VII generacją produkowany jest do dnia dzisiejszego. Cztery lata później pojawił się pierwszy sportowy Ford Mustang, który w momencie debiutu rynkowego kosztował 2 500 dolarów. Co ciekawe wówczas modele Forda sprzedawały się na tyle dobrze, że szefowie koncernu musieli zdecydować się ograniczyć produkcję. W przypadku opanowania 60% rynku urząd antymonopolowy nałożyłby na Forda ogromne kary finansowe. Niekiedy na zamówiony model Forda trzeba było czekać nawet trzy miesiące.

W Europie Ford jest również niezwykle popularnym producentem samochodów. Takie modele jak Escort, Fiesta, Sierra, Focus czy dostawczy Transit znane są każdemu fanowi motoryzacji. Samochody Forda bardzo często nabywane są w ramach floty samochodowej wielu firm. Co ciekawe zdania na temat eksploatowania samochodów Forda są podzielone – jedni twierdzą, że części samochodowe do Forda są tanie i niezawodne, a inni wręcz przeciwnie. Na szczęście wiele części – w tym również sprzęgła samochodowe Ford nie należą do mało popularnych i najdroższych podzespołów. Napraw Fordów można dokonywać niemal na każdym kroku, co z pewnością jest sporym atutem przy rozważaniu zakupu samochodu amerykańskiego koncernu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *