Sprzęgła Alfa Romeo

Alfa Romeo to włoski producent samochodów osobowych i sportowych. Firma została założona w 1910 roku, a od roku 1986 wchodzi w skład koncernu Fiata.

Nazwa koncernu pochodzi od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili co w polskim tłumaczeniu oznacza Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna. Drugi człon został stworzony od nazwiska inżyniera Nicoli Romeo, który w 1918 roku objął kierownictwo nad zakładami. W początkowych latach działalności samochody Alfa Romeo wyróżniały się dzięki silnikom o przeciwległych cylindrach zwanych układem boxer. Były one produkowane do momentu przejęcia firmy przez koncern Fiat, który z przyczyn finansowych zadecydował o zakończeniu ich produkcji.

Wiele samochodów Alfa Romeo projektowanych jest przez firmę Carrozzeria Pininfarina, która słynie z tworzenia projektów dla wielu znanych koncernów motoryzacyjnych. Wśród najpopularniejszych modeli Alfa Romeo znajdują się Alfa Romeo 159, Alfa Romeo Brera, Alfa Romeo Giulietta oraz Alfa Romeo Spider. Logo pojazdów marki przedstawia herb Mediolanu. Samochody włoskiego koncernu przez wielu uważane są za najatrakcyjniejsze wizualnie, współcześnie projektowane auta. Co ciekawe Alfa Romeo była pierwszą marką, w której w samochodach z silnikami wysokoprężnymi zastosowano bezpośredni wtrysk paliwa (common rail).

Samochody Alfa Romeo nie należą do grona najmniej awaryjnych pojazdów. Zwolennicy marki jednak zgodnie przyznają, że Alfy psują się podobnie jak wszystkie inne samochody, a spory wpływ na to mają indywidualne umiejętności kierowcy w połączeniu ze sposobem eksploatacji. Dlatego to po jakim czasie zużyją się sprzęgła Alfa Romeo nie zależy wyłącznie od jakości konkretnej części. Odkąd marka jest własnością koncernu Fiat obniżyły się poziomy cenowe części zamiennych do Alfy Romeo. Koncern Alfa Romeo posiada również wiele wpisów do historii wyścigów samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *