Czy auto na gwarancji można serwisować poza ASO

przegląd samochodu poza aso

Wbrew pozorom i panującym stereotypom serwisowanie samochodu będącego na gwarancji nie spowoduje jej utraty. Oczywiście należy w tym okresie szczególnie uważać na to, co naprawiamy lub modyfikujemy w naszym pojeździe, jednak nie musimy się przejmować o to, czy po wykonaniu podstawowych czynności serwisowych poza ASO naszej marki stracimy prawo do skorzystania z gwarancji.

Przegląd samochodu nowego poza ASO

To, czy możemy skorzystać podczas gwarancji z usług innego warsztatu niż ASO definiują przepisy Unii Europejskiej, które w życie weszły jeszcze w 2004 roku. Są to przepisy GVO, które zakładają, że można serwisować nowy pojazd poza autoryzowaną stacją obsługi. Przepisy te uniemożliwiają producentom samochodów odbieranie prawa do skorzystania z gwarancji na samochód, jeśli ten był serwisowany w nieautoryzowanej stacji. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że samochód powinien być serwisowany według określonych zaleceń producenta, a wszelkie działania powinny być precyzyjnie udokumentowane.

Jak można udokumentować przegląd poza ASO?

Decydując się na serwisowanie samochodu poza oficjalnym ASO, a tym samym korzystając z prawa GVO jesteśmy zobowiązani do starannej dokumentacji wszelkich czynności serwisowych wykonywanych na naszym pojeździe. Dzięki tej procedurze, w przypadku potrzeby skorzystania z gwarancji producent nie będzie mógł zakwestionować poziomu obsługi serwisowej. Każda z wykonywanych czynności powinna zostać wpisana do książki serwisowej pojazdu. Dla pewności warto mieć przy sobie również fakturę, na której zostanie dokładnie opisany zakres wykonywanych prac oraz użytych części.

Czy warsztaty mogą korzystać z tych samych technologii co ASO?

Wybierając warsztat, któremu powierzymy naprawę naszego nowego samochodu zweryfikujmy dokładnie czy posiada on odpowiednie narzędzia oraz oprogramowanie konieczne do wykonania i właściwego udokumentowania pełnego zakresu prac. Mowa tutaj konkretnie o systemie Pass Thru. Jest to oprogramowanie udostępniane przez producentów pojazdów, z którego mogą korzystać inne warsztaty. W skrócie oznacza to, że posiadanie takiego oprogramowania pozwala na naprawę samochodu poza siecią autoryzowanych serwisów. Oczywiście korzystanie z takiego systemu jest odpłatne, a warsztat musi posiadać prawo do jego użytkowania.

Decydując się na serwisowanie swojego samochodu poza ASO dokładnie sprawdźmy, czy w wybranym serwisie specjaliści mają dostęp do fachowego źródła informacji. Warsztaty Bosch Car Service realizują przeglądy oraz naprawy samochodów bez ryzyka utraty gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *