Identyfikacja problemów ze sprzęgłem – zainterweniuj na czas

Identyfikacja problemów ze sprzęgłem

Każdy podzespół samochodowy, nawet najlepszy, prędzej czy później ulega zużyciu czy zwyczajnej awarii. Dlatego tak ważne są regularne kontrole poszczególnych elementów wyposażenia auta. Niemniej same kontrole mogą nie być wystarczające. Wykonuje się je co pewien okres, jednak co, jeśli awaria wystąpi pomiędzy kontrolami? Niezbędna jest zatem również identyfikacja problemów z poszczególnymi podzespołami, zwłaszcza jeśli chodzi o tak kluczowe części, jak sprzęgło.

Kiedy sprzęgło w Audi nie działa prawidłowo

Należy zaznaczyć, że sprzęgła montowane fabrycznie w Audi to wysokiej klasy podzespoły, które cechują się wytrzymałością. Producent pojazdów marki Audi przykłada dużą wagę do jakości podzespołów, o czym można się przekonać choćby analizując konstrukcję Audi A6. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z tego artykułu: www.audi-blog.pl/czemu-audi-a6-jest-wciaz-tak-pozadane-przez-kupcow.

Zatem do awarii sprzęgła w Audi nie dochodzi często. Dlatego jeżeli element ten odmawia posłuszeństwa, nie należy od razu zakładać, że problem wynika z awarii sprzęgła. Powód niesprawności może być bowiem tak błahy, jak choćby zapowietrzenie sprzęgła. W takim przypadku wystarczy wykonać odpowietrzanie, natomiast interwencja mechanika wcale nie jest wymagana. Jakie objawy daje zapowietrzenie sprzęgła? Podstawowy objaw to problem z pedałem. Poprawnie działający pedał powinien odskakiwać płynnie po jego puszczeniu. Natomiast jeśli w płynie hamulcowym znajdują się pęcherzyki powietrza, sprzęgło przez pewien czas po puszczeniu pozostaje wciśnięte. Z tego powodu kierowca odczuwa dyskomfort oraz ma problem z płynnym przerzucaniem biegów. Co więcej, może również dochodzić do blokady skrzyni biegów.

Poważne awarie sprzęgła

Jeżeli problemem nie jest zapowietrzenie, lecz poważna awaria sprzęgła, również objawy mogą być poważniejsze. W przypadku, gdy któraś z części sprzęgła ulegnie zniszczeniu, może dochodzić do sytuacji, w których mimo wciskania pedału sprzęgło nie reaguje. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które całkowicie uniemożliwia zmianę biegów. Należy jednak podkreślić, że rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, gdy sprzęgło całkowicie odmawia posłuszeństwa. Przeważnie najpierw pojawiają się subtelniejsze objawy, a zmiana biegów jest możliwa, choć skrzynia stawia pewien opór. Dlatego też spostrzeżenie choćby nieznacznego pogorszenia sprawności działania sprzęgła powinno skłaniać do natychmiastowego sprawdzenia w czym problem. Jeżeli kłopot nie tkwi w obecności pęcherzyków powietrza w płynie hamulcowym, należy jak najszybciej udać się do warsztatu. Więcej informacji na temat działania i objawów awarii poszczególnych części w samochodach marki Audi znaleźć można na stronie: www.audi-blog.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *