Jak korzystać ze sprzęgła?

jak korzystać ze sprzęgła

Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów w samochodzie. Jego zadanie jest nie lada odpowiedzialne, polega na przeniesieniu momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Sprawność sprzęgła przewiduje się w niektórych przypadkach nawet na kilkaset tysięcy kilometrów. Niestety, to tylko teoria. Zwykle sprzęgło ulega zużyciu znacznie wcześniej i jest to często wina kierowcy. 

Sposób użytkowania samochodu przez kierowcę jest bardzo istotny, jeżeli mowa o sprzęgle. Okazuje się, że największe obciążenia powstają podczas nieumiejętnej jazdy po mieście. W takich warunkach tarcza sprzęgłowa osiąga bardzo wysokie temperatury, co naraża sprzęgło na szybsze zużycie eksploatacyjne.

Jak prawidłowo używać sprzęgła?

jak korzystać ze sprzęgła

Sprzęgło samochodowe

Przede wszystkim należy trzymać nogę na pedale sprzęgła w odpowiedniej pozycji. Nieprawidłowa będzie z kolei jazda, podczas której lewą nogę kierowca cały czas trzyma opartą bądź uniesioną nieco ponad pedałem. Jazda w taki sposób, przede wszystkim na nierównościach spowoduje, spowoduje, że pedał będzie niekiedy nieświadomie wciskany, co z kolei znacznie obciąży tarczę sprzęgłową i doprowadzi do zjawiska tzw. ślizgania się sprzęgła.

Należy unikać jazdy na półsprzęgle, która niszczy sprzęgło. Generalnie zaleca się, by podczas jazdy pamiętać, że im mniej używamy sprzęgła, tym lepiej i zdrowiej dla całego układu. Dlatego, kiedy czeka nas postój, wciskajmy sprzęgło dopiero przed samym zatrzymaniem. Co więcej, nie trzymajmy go w trakcie postoju. Możemy wrzucić bieg jałowy i zwolnić sprzęgło z pracy.

2 komentarze

  1. sluszne uwagi… nie zdajecie sobie sprawy, ze na dluzsza mete taka 'profilaktyka’ naprawde moze duzo zdzialac

  2. potwierdzam! moja stara popełnia niemal wszystkie wspomniane błędy i sprzęgło nagle krach :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *