Sprzęgło hamulec gaz

Sprzęgło hamulec gaz

Jakiś czas temu otrzymaliśmy kolejną wiadomość z zapytaniem o położenie pedałów w samochodzie i względem tego, jak prawidłowo nimi operować. Nie był to pierwszy raz, dlatego dziś napiszemy o tym, gdzie znajduje się sprzęgło hamulec gaz oraz w jaki sposób powinno się ich używać. 

Z góry przepraszamy grono użytkowników, które odwiedza naszego bloga w celu zasięgnięcia specjalistycznej wiedzy. Nie chcieliśmy nikogo urazić, jednak ze względu na o dziwo liczne zapytania odnośnie położenia i użycia poszczególnych pedałów w samochodzie zdecydowaliśmy się na krótki wpis dla właśnie tej grupy użytkowników.

Położenie pedałów w aucie

Zacznijmy od teorii, czyli od położenia pedałów w samochodzie. Nie bez powodu w tytule artykuły napisaliśmy poszczególne nazwy pedałów w takiej, a nie innej kolejności. Układ pedałów od lewej to sprzęgło hamulec gaz, precyzując 1) sprzęgło, 2) hamulec, 3) gaz. Pamiętajmy przy tym, że istnieje jeszcze podnóżek tzw. martwy pedał, który także zalicza się do układu pedałów w aucie.

Sprzęgło hamulec gaz – jak używać?

Teoria to jedno, a praktyka drugie. Jak operować pedałami? Hamulec i gaz obsługujemy prawą nogą. Lewa natomiast, będzie odpowiadać za wciśnięcie sprzęgła. Wszystkie pedały należy naciskać najszerszym miejscem stopy tj. zaraz za palcami. Naciskając na pedał hamulca lub gazu zaleca się trzymać piętę podpartą na podłodze. Pozwoli Wam to lepiej dozować siłę docisku na konkretny pedał. Jeżeli planujecie zmienić położenie stopy z gazu na hamulec (lub na odwrót) lepiej jest nie odrywać pięty od podłogi. Umożliwi to szybszą i pewniejszą zmianę. Nie dotyczy to jednak sprzęgła.

Problem z użyciem sprzęgła

Nogę na pedale sprzęgła powinno się trzymać tylko i wyłącznie podczas zmiany biegów lub gdy ruszamy z miejsca. Każda inna sytuacja to konieczność zdjęcia nogi ze sprzęgła. Lewa noga np. podczas jazdy lub postoju powinna znajdować się na podnóżku. Piszemy o tym, bo to duży problem, nawet wśród doświadczonych kierowców. Jazda na półsprzęgle to powszechne zjawisko, którego należy się wystrzegać, choćby ze względu na oszczędności. Nagminne trzymanie nogi na pedale sprzęgła powoduje bowiem szybsze jego zużycie.

 

 

 

1 Komentarz

  1. Polecam każdemu ostatnią radę. Żeby oszczędzić sprzęgło i tym samym wydłużyć jego żywotność nogę układajcie na wyznaczonym do tego miejscu. Nie dość, że się bardziej męczycie to w dodatku nieumyślnie doprowadzacie do ślizgania się sprzęgła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *