Jaki jest bezpieczny odstęp między samochodami?

Odpowiedni odstęp między poruszającymi się autami jest konieczny przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Niestety nie każdy kierowca się do tego stosuje.

Zachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wiadomym jest, że im większy dystans pomiędzy pojazdami, tym dłuższy czas na reakcję w przypadku niespodziewanej sytuacji, a co za tym idzie większe szanse na uniknięcie niechcianego wypadku.

Uwarunkowania prawne

Polskie prawo nie określa dokładnie jaka powinna być zachowana odległość pomiędzy samochodami poruszającymi się w kolumnie. Jedyna wzmianka jaką można znaleźć na ten temat w Kodeksie Drogowym dotyczy przejazdu przez tunele o długości większej niż 500 m. Wtedy – zgodnie z obowiązującym nas prawem kierowca powinien zachować odległość co najmniej 50 metrów jeśli porusza się pojazdem o maksymalnej masie 3.5 tony. Dotyczy to również innych pojazdów: autobusów, ciężarówek i tirów. Czego jeszcze można się dowiedzieć na temat odpowiedniej odległości czytając Kodeks Ruchu Drogowego? Że w czasie jazdy na drogach dwukierunkowych należy utrzymywać taki odstęp, aby wyprzedzający pojazd mógł bezpiecznie wjechać w lukę między pojazdami. Są to jedyne wytyczne na temat odstępów między samochodami. Sugerując się prawem tak naprawdę nie wiadomo ile powinna wynosić odpowiednia odległość – i stąd wziął się gigantyczny problem wszystkich kierowców, którzy odstępy robią albo za małe, albo za duże.

Zasada dwóch sekund

Bodziec człowieka nigdy nie wynosi więcej niż dwie sekundy, dlatego też w razie kolizji kierowca na reakcję będzie potrzebował właśnie takiego czasu. W ten sposób narodziła się umowna zasada dwóch sekund, do której należałoby się stosować w codziennej jeździe. Jak to powinno wyglądać? Najlepiej będzie posłużyć się konkretnym przykładem: kierując, dobrze wypatrzeć sobie charakterystyczny punkt na drodze – niech będzie to znak drogowy. Kiedy samochód przed nami minie wybrany znak powinniśmy wówczas zacząć odliczać czas, czyli wspomniane dwie lub trzy sekundy. Po tym czasie maska naszego auta może zrównać się ze znakiem, który wybraliśmy. Zachowanie odpowiedniego odstępu jest niezwykle istotne i warto o tym pamiętać w każdych warunkach: na skrzyżowaniu, autostradzie i drodze jednokierunkowej.

1 Komentarz

  1. O zasadzie dwóch sekund powinno się mówić więcej – nawet na kursach prawa jazdy. A ścisk na drogach dało się teraz – przed listopadowym weekendem odczuć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.