Awaria sprzęgła

Z zepsutym sprzęgłem nawet najlepszy kierowca daleko nie zajedzie, a cena nowego wcale nie jest taka niska. Warto inwestować w jego naprawę czy faktycznie lepiej odżałować na nieużywany sprzęt?


Bez sprawnego sprzęgła niemożliwa jest prawidłowa jazda, bo to ono jest odpowiedzialne za przekazanie napędu z silnika do skrzyni biegów. Dzięki temu swobodnie możemy używać skrzyni biegów a tym samym sprawnie się poruszać. Układ napędowy jest jednak jednym z najprężniej pracujących w całym pojeździe, dlatego jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy nie zwlekajmy z wizytą u mechanika.

Objawy

Najczęstsze objawy zużycia lub awarii sprzęgła to:
• Brak przyspieszenia samochodu mimo zmiany biegu;
• Brak możliwości włączenia lub zmiany konkretnego biegu;
• Szarpanie podczas uruchomienia silnika;
• Brak elastyczności w pedale sprzęgła;
• Samochód nie reaguje podczas gwałtownego ruszenia z miejsca.

Bez sprawnego sprzęgła ani rusz

Sporo kierowców decyduje się na naprawę, jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Przede wszystkim nigdy nie mamy pewności, że remont zostanie wykonany bez zarzutu, bo takie zadanie trzeba zlecić naprawdę zaufanemu mechanikowi, poza tym naprawa sprzęgła częściej wychodzi drożej niż zakup nowego. Nierzadko awaria sprzęgła okazuje się defektem wysprzęglika i sama jego wymiana rozwiązuje problem. To niewielkie narzędzie ma bardzo odpowiedzialną funkcję, gdyż umożliwia przesunięcie tarczy po to, aby połączyła się z napędem.

Nie zwlekaj

Odpowiednia diagnoza jest podstawą – może się okazać, że trzeba wymienić jeden podzespół i to wystarczy. Naprawy czy też wymiany nie można jednak odkładać, bo sprzęgło to podstawowy element układu napędowego. Dba nie tylko o komfort dla silnika, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo – kierowcy i pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.