CentrumSprzegla.pl: porady i artykuły

Jak korzystać ze sprzęgła?

Sprzęgło to jeden z kluczowych podzespołów w samochodzie. Jego zadanie jest nie lada odpowiedzialne, polega na przeniesieniu momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Sprawność sprzęgła przewiduje się w niektórych przypadkach nawet na kilkaset tysięcy kilometrów. Niestety, to tylko teoria. Zwykle sprzęgło ulega zużyciu znacznie wcześniej i jest to często wina kierowcy. 

Sposób użytkowania samochodu przez kierowcę jest bardzo istotny, jeżeli mowa o sprzęgle. Okazuje się, że największe obciążenia powstają podczas nieumiejętnej jazdy po mieście. W takich warunkach tarcza sprzęgłowa osiąga bardzo wysokie temperatury, co naraża sprzęgło na szybsze zużycie eksploatacyjne.

Jak prawidłowo używać sprzęgła?

Sprzęgło samochodowe

Przede wszystkim należy trzymać nogę na pedale sprzęgła w odpowiedniej pozycji. Nieprawidłowa będzie z kolei jazda, podczas której lewą nogę kierowca cały czas trzyma opartą bądź uniesioną nieco ponad pedałem. Jazda w taki sposób, przede wszystkim na nierównościach spowoduje, spowoduje, że pedał będzie niekiedy nieświadomie wciskany, co z kolei znacznie obciąży tarczę sprzęgłową i doprowadzi do zjawiska tzw. ślizgania się sprzęgła.

Należy unikać jazdy na półsprzęgle, która niszczy sprzęgło. Generalnie zaleca się, by podczas jazdy pamiętać, że im mniej używamy sprzęgła, tym lepiej i zdrowiej dla całego układu. Dlatego, kiedy czeka nas postój, wciskajmy sprzęgło dopiero przed samym zatrzymaniem. Co więcej, nie trzymajmy go w trakcie postoju. Możemy wrzucić bieg jałowy i zwolnić sprzęgło z pracy.

Exit mobile version