Sprzęgła SAAB

Sprzęgła SAAB

Saab to szwedzki producent samochodowy działający na rynku motoryzacyjnym od 1937 roku. Początkowo firma działała jako szwedzki koncern lotniczy. 19 grudnia 2011 roku w związku z coraz gorszą sytuacją finansową szefostwo Saaba postanowiło ogłosić upadłość.

Po zakończeniu II Wojny Światowej zakończyły się zamówienia wojskowe, w związku z czym kierownictwo szwedzkiej firmy postanowiło stworzyć dochodowy dział nazwany Saab Automobile AB, który zajął się produkcją samochodów osobowych. W roku 1969 Saab połączył się ze szwedzkim producentem samochodów ciężarowych Scania i koncern pod nazwą Saab-Scania działa nieprzerwanie do 1995 roku. W 2000 roku jedynym właścicielem marki Saab zostało General Motors. W grudniu 2011 roku w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu złożono wniosek o ogłoszenie bankructwa co sprawiło, że marka Saab przeszła do historii.

Co ciekawe, tuż po ogłoszeniu bankructwa szwedzkie salony Saaba przeżyły prawdziwe oblężenie. Prawdopodobnie wiązało się to z odnotowaniem w przyszłości zysków, gdyż Saaby, które jako ostatnie opuściły linie produkcyjne mogą być za niedługo warte o wiele więcej niż w momencie sprzedaży. W 2012 roku firma NEVS (National Electric Vehicle Sweden) postanowiła reaktywować markę. Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży już jesienią 2013 roku elektrycznego Saaba 9-3 szwedzki producent powraca do czynnego uczestniczenia w rynku motoryzacyjnym.

Samochody Saaba od zawsze uważane były za bezpieczne i niezawodne pojazdy. Ich głównymi atutami były przede wszystkim doskonałe silniki diesla oraz nie posiadająca skłonności do korozji blacha. Niemal wszystkie części Saab wykorzystywane w produkcji tych szwedzkich pojazdów charakteryzowały się wysoką wytrzymałością i precyzją wykonania. Wśród nich można wyróżnić doskonałe amortyzatory oraz sprzęgła Saab, które skutecznie przenosiły moc na koła pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *